Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zyskiwać na ropie naftowej?

Poradnik Klienta

Jak korzystać na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy bombardowani wiedzami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów dziwi się ile na bieżących zagadnieniach można zarobić także kiedy wtedy w realizacji zrobić. A inwestować w ropę można bardzo dokładnie. Dziś w Polsce mamy dojazd do instrumentów ekonomicznych oraz urządzeń, dzięki którym każdy spośród nas potrafi w zaciszu domowego fotela korzystać ze kolei cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie wolą być ropę naftową ?
Ropa jest produktem, bez którego nie może pracować żadna gospodarka. To drink spośród najbardziej potrzebnych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat rosną a z początkiem nowego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co dużo, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła a o prawie 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był dość stabilny. W następnej połówce tego roku wystąpiła jednak duża obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Istniała zatem wprawdzie tylko chwila wytchnienia dla klientów. Od stycznia 2007 notowania bardzo łatwo pną się w głowę.

Czym właściwie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Drinku spośród nich istnieje Brent, brana na podstawach na Morzu Północnym, a kolejna to West Texas Intermediate, brana na Swobodnym Wschodzie, tylko w licznej ilości rafinowana w Kształtach Zjednoczonych – stąd niezwykle popularna. Ta kolejna jest zawsze o prawie 1-2$ droższa. Do ostatniego wyboru dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszelkie rodzaje ropy polecane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które potrafimy kupić oraz oferować na rachunku w biurze maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy zakupić kontrakty CFD , jeżeli jednak dojdziemy do sądu, że szykuje się na targu korekta toż potrafimy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD korzystamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o ceny np. 50.000 zł będziemy musieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Istnieją to wówczas transakcje dostępne dla wielkiego zakresie inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o ceny 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty przedsiębiorca musi umieć na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor zamyka swoje książki sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a łączna wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile muszę mieć pieniędzy?
Aby korzystać z określonych transakcji należy otworzyć rachunek w zakładu maklerskim, który sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grupy Europejskiej jesteśmy olbrzymi wybór brokerów z Londynu, których ceny prowizji przylegają do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą wpływać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (nadzorowanych przez KNF) dzięki czemu każde rzeczy połączone z otwarciem oraz zarządzaniem rachunku umieścimy w stylu polskim nie obracając się z budynku lub domowego biura.

Konta na kontrakty CFD potrafią żyć mówione w przeciwnych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów czy jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli posiadać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a jeszcze tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na indywidualnym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z możliwego miejsca na ziemi.

Kupować bądź sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą były. Stale rośnie na nią popyt, w siłę jak przydają się światowe parki samochodowe. Teraz w Kształtach Połączonych jest 250 milionów pojazdów, zaś w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chodzi chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy dodatkowo dbać o prężnie zwiększających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w terenach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) istnieje szybko niemalże wyczerpany. Nie droga wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny trzymały się na niezmiennym poziomie konieczne byłoby „pojawianie się” co kilka lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze bliskimi złożami.

„Ceny ropy będą nadal być, gdyż firmy naftowe zbyt kilka inwestowały w sztukę oraz infrastrukturę, aby mogły sobie poradzić z piękniejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były pan FED.

Wszystko to natomiast prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy wzrost cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę teraz w następnej połówce 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania zdobędą w przeciągu paru lat 200$.

Istnieje także nowa część medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w wyniku z ziemi. Na dużo zmiennym rynku możemy zatem oczekiwać i kontroli i dużych spadków. Inwestorzy, którzy uważają, że przychodzi czas odwrócenia mogą zastosować kontrakty CFD do spekulacji na stoki.

Ropa naftowa to bardzo płynny towar zaś jej zmiany używane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki współczesnym technikom oraz wzrostowi rynków walutowych możemy także właśnie w Polsce zawierać umowy na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto spośród tego używać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments