Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Poradnik Klienta

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów naraz oraz w pośpiechu, by pieniądze szybko przyszły do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Mogą obecne być niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego postępowania również potrafi świadczyć za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane kliencie

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w powodzeniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to nieco szkodliwe pomyłki, które możemy spowodować. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew i naprawdę zostanie rozesłany do dobrej osoby (oczywiście, gdyby nie było pomyłki w punkcie konta).

Jedynym przypadkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy uważa się nowe konto i planuje zasilić je tekstem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli rzecz nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Za astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W tym przykładzie problem stoi się dużo dużo istotny. Bank nie odpowiada za pomyłki mężczyzn w współczesnej postaci również potrafi nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W tym faktu można jedynie skontaktować się z konsumentem i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona suma będzie szersza niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W wypadku za wielkich przelewów z chwilą przyszłą ważna w trybie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak aby dostępna suma była ciemniejsza od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najpoważniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za mały lub za duży ciąg cyfr, okienko z komunikatem powiadomi o braku, lub przelew nie zostaje wykonany i gość z banku zetknie się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w pory cyfr lub czarne ich napisanie to szybko zdecydowanie inna sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na osobne konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w przeciągu kilku dni roboczych (okres oczekiwania może różnić się w relacji od regulaminu, w wybranych bankach trwa ledwie dzień, w różnych nawet ponad tydzień). Jeśli jednak błędny numer jest skuteczny, to pieniądze trafią na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg pierwszych nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga kobieta.

Cofnięcie przelewu – co powodować?

Popełniliśmy brak w punkcie konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W relacji od banku możemy stworzyć:

anulowanie samodzielne z rządu bankowości internetowej – przydatne w niewielu bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z specjalistą. Nie jednak jest możliwa (szukaj danej w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest dodatkowe, i kiedy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank może nie pogodzić się na cofnięcie przelewu, gdy w przepisie jest zapis, że instytucja nie anuluje zleceń z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi problemów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie jest więc zawsze regułą (znów zależy całkowicie od regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Dodaje się też duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli umowa nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wychodzących), można ją odkręcić. Natomiast gdy pieniądze poszły obecnie na obce konto, z odcienia naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze oraz albo toż w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy oddana do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwaga w odzyskaniu pieniędzy i umówić się z bankiem, do którego poszedł przelew. Istnieje więc zawsze jedynie silna opinia, nie obowiązek. Na siły zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zlecenie zgodne z określonym zadaniem oraz zasadami pożycia społecznego. Co oznacza, że do jego znaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może zanieść do przypadkowego odbiorcy wezwanie do wypłaty na siły zasad kodeksu cywilnego, który odpowiada, że „wszystek, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej kobiety, jest zobowiązany do dania pomoce w krwi, i jeżeli to niezwykłe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to obowiązek zwrotu pieniędzy (w końcu stanowiło więc bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ilości i numer rachunku osoby, która potrzebuje odebrać swój majątek. Absolutnie nie ma gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest natomiast częścią także nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas słono kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może dostać opłatę. Dodatkowa technologia jest wdrażana wyłącznie z winy osoby, która błędnie wpisała dane oraz wymaga zaangażowania pracowników firmie. W relacji od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Rzeczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak od podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Jeżeli bank przyjmie się pomocy w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam coraz dobrze. W relacji od firmy że żyć więc kwota od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments